Procedura recenzji
Etapy procedury recenzji:
1. Publikacje naukowe zgłoszone do Wydawnictwa Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu podlegają dwustopniowej procedurze recenzji. Każdy nadesłany tekst podlega wstępnej ocenie merytorycznej i technicznej dokonywanej przez wewnętrznego recenzenta wyznaczonego przez Radę Naukową Wydawnictwa. Na tym etapie artykuł jest kwalifikowany do etapu oceny zewnętrznej lub zostaje odrzucony.
2. Po uzyskaniu akceptacji wyznaczany jest recenzent i tekst jest przekazywany do recenzji.
3. Wyboru recenzenta dokonuje Rada Naukowa Wydawnictwa.
Utwór może być recenzowany przez co najmniej dwóch lub więcej niezależnych recenzentów.
Wybór recenzentów odbywa się na kilka sposobów: przeszukanie baz bibliograficznych, przeszukanie baz bibliometrycznych lub wykorzystanie Systemu Wspomagania Wyboru Recenzentów (https://recenzenci.opi.org.pl/sssr-web/site/home).
Utwory recenzowane są anonimowo - autorzy i recenzenci nie znają swoich tożsamości (tzw. double-blind review proces), w pozostałych przypadkach recenzent podpisuje deklarację o niewystępowaniu konfliktu interesów.
Recenzji dokonuje pracownik naukowy posiadający niezbędną wiedzę, doświadczenie i wykształcenie do oceny danego tekstu, reprezentujący odpowiednią dyscyplinę naukową oraz posiada co najmniej stopień doktora.
Recenzent sporządza recenzję na podstawie umowy zawartej z wydawnictwem.
Recenzja ma formę pisemną.
Recenzja zawiera ocenę zasadności opublikowania utworu, określa trafność podjętej problematyki oraz jej oryginalność, wskazuje zauważone przez recenzenta błędy i nieprawidłowości merytoryczne w treści utworu oraz zawiera propozycje zmian w utworze.
Recenzja zawiera opinię o wydaniu utworu bez poprawek bądź z wymaganymi poprawkami, a autor zobowiązany jest do ich wprowadzenia lub o odrzuceniu pracy autora. Recenzent może wnioskować o ponownie przesłanie pracy po naniesieniu poprawek przez autora.